Відділ освіти, молоді та спорту виконавчого комітету Білопільської міської ради
Міністерство освіти
і науки України
 

До уваги батьків учнів закладів освіти Білопільської міської об’єднаної територіальної громади та майбутніх першокласників

 

Шановні батьки, традиційно, у лютому-березні кожного року школи нашої громади проводять дні відкритих дверей та запрошують майбутніх першокласників на навчання. Тому нагадуємо вам, що після прийняття нового Закону України  «Про освіту»  змінився і порядок прийому дітей до школи, зокрема і до першого класу.

У травні 2018 року Міністерство юстиції погодило новий Порядок зарахування, відрахування та переведення учнів до державних та комунальних закладів освіти для здобуття повної загальної середньої освіти. Відтепер школи зобов’язані неухильно дотримуватись вимог нового Порядку. У зв’язку з цим попереджаємо вас про необхідність завчасно визначитись з місцем навчання вашої дитини та пропонуємо вам відповіді на найпоширеніші питання, які виникають у батьків після прийняття цього документу:

 

Навіщо потрібен новий Порядок?

Головна причина його появи пов’язана з тим, що Закон “Про освіту” заборонив проводити конкурси в перші класи і визначив, що кожна дитина має гарантоване місце в школі  за місцем проживання. Водночас, вона має право вчитися і в іншій школі за наявності вільних місць. Порядок визначає механізм реалізації цього.

 

Що означає термін «територія обслуговування школи»?

Це територія, яку відділ освіти закріплює за школою. Це означає, що дитина, яка проживає на цій території, має право на першочергове зарахування.

 

В які дати відбуватиметься прийом документів?

Строк прийому заяв не може тривати менше місяця  і має закінчитися до 31 травня.

З 1 до 15 червня заяви не прийматимуться, проте батьки мають право подати заяву після цієї дати.

Якщо станом на 31 травня кількість заяв у школу не перевищить кількість місць у першому(-их) класі(-ах), то до 1 червня директор має видати наказ про зарахування всіх учнів. Список зарахованих учнів із зазначенням лише прізвищ мають оприлюднити виключно в школі (наприклад, на інформаційному стенді).

Якщо ж на 31 травня школа має більше охочих, ніж може прийняти, то для зарахування вона має керуватися черговістю, визначеною цим Порядком.

 

Як визначається черговість зарахування дітей?

До 1 червня включно школа зараховує:

  • всіх дітей, які документально підтвердили місце проживання на її території обслуговування;
  • дітей, чиї брати чи сестри (рідні чи усиновлені) вже навчаються у цій школі;
  • дітей працівників школи;
  • випускників дошкільного підрозділу (якщо школа входить до складу НВК і має дошкільний підрозділ у своїй структурі).

 

До 15 червня включно на вільні місця зараховуються діти, які не проживають на території обслуговування школи. Зарахування відбувається через жеребкування.

Також до 15 червня включно зараховуються учні, які не проживають на території обслуговування, але хочуть навчатися за нетиповою освітньою програмою. Йдеться про програми, які потребують затвердження в Державній службі якості освіти.

Для таких випадків є два важливі моменти: діти зараховуються виключно на вільні місця. Якщо кількість заяв у такий клас чи класи перевищить кількість місць, то дітей зараховуватимуть за результатами жеребкування.

Після 15 червня і до початку навчального року на вільні місця братимуть дітей, які мають право на першочергове зарахування (тобто з території обслуговування), а впродовж навчального року – у порядку надходження заяв про зарахування.

Якщо будь-яка дата, вказана в Порядку, припадає на неробочий день, відповідна дія повинна відбутись не пізніше першого за ним робочого дня.

 

Жеребкування? Як воно відбуватиметься?

Його проводитимуть у період з 5 до 10 червня. Воно обов’язково має бути публічним і прозорим. Батьки дітей, які претендують на вільні місця, можуть бути учасниками жеребкування, але виключно на добровільних засадах. Також жеребкування можуть відвідувати представники медіа і офіційно зареєстрованих громадських об’єднань.

 

Як дізнатися, за якою школою закріплено наш будинок, і чи є там вільні місця?

Інформація про закріплену за закладом територію обслуговування, його спроможність (тобто кількість дітей, яку він може навчати), кількість учнів у кожному класі і наявність вільних місць у кожному з них обов’язково оприлюднюється в школі та на його сайті.

Впродовж двох робочих днів після зарахування дітей, які мають бути зараховані до 1 червня (тобто не пізніше 3 червня), школа має оприлюднити на своєму інформаційному стенді і сайті:

  • список зарахованих учнів із зазначенням лише їхніх прізвищ;
  • оголошення про дату, час, місце і спосіб проведення жеребкування (у разі його проведення);
  • інформацію про кількість вільних місць і прізвища дітей, які претендують на вільні місця;
  • наказ директора про утворення конкурсної комісії з трьох осіб для проведення жеребкування.

 

– Чи можна подавати документи в кілька шкіл одночасно?

Можна. Порядком не обмежена кількість шкіл, в які можна подавати документи.

 

– Які документи потрібні для зарахування дитини?

1. Одному з батьків потрібно прийти в школу з документом, що посвідчує його чи її особу, і написати заяву. Зразок цієї заяви мають надати в школі. До заяви потрібно додати копію свідоцтва про народження дитини (у школі можуть попросити пред’явити оригінал), а також оригінал або копію медичної довідки за формою первинної облікової документації № 086-1/о “Довідка учня загальноосвітнього навчального закладу про результати обов’язкового медичного профілактичного огляду” (наказ МОЗ від 16 серпня 2010 року № 682) та карту профілактичних щеплень (форма № 063/o). Довідка про реєстрацію місця проживання особи (дитини або одного з її батьків чи законних представників).

 

2. У разі наявності та за бажанням одного з батьків до заяви можна додати оригінал або копію висновку ІРЦ про комплексну (чи повторну) психолого-педагогічну оцінку розвитку дитини. Це потрібно лише для дітей з особливими освітніми потребами, для вирішення питання про відкриття інклюзивного класу.

 

3. У разі подання копій медичної довідки і висновку, потрібно принести оригінали до того, як директор школи видасть наказ про зарахування учнів (нагадуємо, що перший наказ про зарахування директор підписує не пізніше 1 червня, а другий (у разі наявності вільних місць) – до 15 червня).

 

4. Якщо для зарахування дитини батькам необхідно підтвердити, що вона проживає на території обслуговування школи, то необхідно пред’явити документ, що це доводить.

 

5. Якщо дитина або хтось з її батьків має довідку про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, довідку про звернення за захистом в Україні, посвідчення біженця, посвідчення особи, яка потребує додаткового захисту або якій надано тимчасовий захист, і не має свідоцтва про народження, – вона зараховується до школи без нього.

Водночас, директор школи зобов’язаний звернутися в орган опіки за місцем проживання дитини, аби сприяти оформленню свідоцтва про народження.

 

6. Якщо дитина вступатиме в школу не за місцем проживання, але в ту, що розташована в тому ж населеному пункті, батькам потрібно взяти довідку про незарахування дитини в школу за місцем проживання і принести її в іншу до видання наказу про зарахування (тобто до 15 червня). Школа зобов’язана видати її протягом одного робочого дня.

 

Чи потрібно приводити дитину з собою для подання заяви чи жеребкування?

Ні. Присутність дитини під час подання заяви, жеребкування чи зарахування не є обов’язковою і не може вимагатися працівниками школи чи бути умовою для зарахування.

 

– Скількох дітей може прийняти школа і що вона робитиме, якщо до неї прийшло більше дітей з першочерговим правом, ніж вона може прийняти?

Для кожної школи кількість учнів, яких вона може навчати, – індивідуальний показник. Усе залежить від розміру будівлі і кількості вчителів. Якщо школа має вільну класну кімнату, то в ній можуть відкрити додатковий перший клас, аби зарахувати всіх. Проте, відповідно до  Закону України  «Про повну загальну середню освіту», набирати класи можна суто в межах нормативів наповнюваності – тобто не більше 30 учнів у класі.

Якщо все ж таки дітей з першочерговим правом на зарахування все одно більше, ніж може прийняти школа, відділ освіти невідкладно має запропонувати на вибір батькам перелік шкіл, максимально доступних до їхнього житла, і сприяти зарахуванню туди.

 

– Чи діти, які мешкають на території обслуговування школи, мають вищу пріоритетність, ніж брати і сестри учнів школи, діти працівників і випускники дитячих садків?

Закон “Про освіту” говорить, що пріоритетне право для зарахування мають діти з території обслуговування школи. Проте в Порядку написано, що до 1 червня зараховують не лише цих дітей, а й братів і сестер учнів школи, дітей працівників і тих, хто відвідував дитячий садок при школі. Отже, зарахування всіх цих дітей відбуватиметься одночасно.

 

– Якщо дитина не потрапить в жодну школу на вільні місця, чи візьмуть її в школу за територією проживання після 15 червня?

Відповідно до  Порядку, до 15 червня батькам варто подати заяву в школу за місцем проживання, навіть якщо вони віддають перевагу іншій школі. Це допоможе уникнути ситуації, коли дитина нікуди не пройшла за жеребкуванням і водночас не змогла потрапити в найближчу школу.

У разі, якщо дитина пройде на вільне місце в школу не за місцем проживання, до 15 червня батькам потрібно буде взяти довідку про відрахування чи незарахування дитини в школу за місцем проживання. Її видаватимуть школі протягом одного робочого дня.

Проте й після 15 червня за наявності вільних місць у школі пріоритетне право для зарахування матимуть діти з території обслуговування. Після ж початку навчального року дітей зараховуватимуть у порядку надходження заяв.

 

– Що робити, якщо батькам неправомірно відмовили в зарахуванні дитини?

Для цього батьки впродовж двох днів мають письмово оскаржити рішення школи в відділі освіти. У разі, якщо відділ освіти виявить порушення, воно повинне невідкладно у письмовій формі повідомити школі про необхідність його усунення.

Вхід для адміністратора